Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Prezydent Republiki Słowacji Andrej Kiska w RzeszowieNa Podkarpaciu spotykają się dziś i jutro (14,15 października) prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier. W Łańcucie i Rzeszowie będą rozmawiać m.in. o perspektywach rozwoju młodych, tożsamości europejskiej i bezpieczeństwie energetycznym. Rozmowy odbywają się w ramach Grupy Wyszehradzkiej, w której od lipca tego roku przewodnictwo objęła Polska. Prezydent Słowacji Andrej Kiska już wylądował. Powitał go marszałek Władysław Ortyl wraz z wojewodą Ewą Leniart.

Pierwszego dnia szefowie państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) spotykają się w Łańcucie. Po oficjalnym powitaniu zaplanowana jest pierwsza sesja plenarna – „Strategiczne wyzwania polityki na rzecz młodych pokoleń w państwach Grupy Wyszehradzkiej”. Po tej debacie zaplanowane jest wspólne pamiątkowe zdjęcie prezydentów oraz robocze śniadanie. Po nim prezydenci pojadą do Markowej do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Tam honory gospodarza będzie pełnił marszałek Władysław Ortyl. Po wizycie w muzeum szefowie państw Grupy Wyszehradzkiej wrócą do Łańcuta na drugą sesję plenarną – „Tożsamość Europy – tradycje, wartości, kultura”. Po zakończeniu obrad zaplanowany jest wspólny obiad, który na cześć prezydentów Słowacji, Węgier i Czech wydaje prezydent RP Andrzej Duda oraz koncert.

Drugiego dnia prezydenci spotkają się w Rzeszowie, gdzie zaplanowana jest trzecia sesja – „Bezpieczeństwo rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej – regulacje, połączenia, dywersyfikacja dostaw”. W spotkaniu weźmie także udział m.in. europoseł Tomasz Poręba. Po debacie odbędzie się konferencja prasowa wszystkich prezydentów z udziałem Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej – Marosza Szefczowicza.

Na bieżąco informacje można śledzić na naszym serwisie Facebook

Grupa Wyszehradzka (V4) – nieformalne zrzeszenie czterech państw Europy Środkowej – Polski, Czech, Słowacji i Węgier, którego celem jest pogłębianie współpracy między tymi krajami, w początkowej fazie w szczególności w kwestiach przystąpienia do struktur Unii Europejskiej i NATO. Powołane w 1991 roku przez trzy państwa (Polskę, Węgry i Czechosłowację) tworzące tzw. Trójkąt Wyszehradzki. W późniejszym czasie, wskutek rozpadu Czechosłowacji (1 stycznia 1993 r.), członkami grupy stały się Czechy i Słowacja. Jedyną instytucją grupy jest Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego