Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Setki gości z wielu części Europy, dwa dni obrad, 44 panele dyskusyjne, dwie sesje plenarne, wydarzenia specjalne oraz setki okazji do prowadzenia oficjalnych i mniej oficjalnych rozmów – tak w kilku słowach można opisać X Forum Europa-Ukraina, które przed przez dwa dni - 27 i 28 stycznia gości w podrzeszowskiej G2A Arena. Organizatorami tego wydarzenia są Fundacja Instytut Studiów Wschodnich oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego.  Forum po raz pierwszy odbywa się na Podkarpaciu.

X jubileuszowe Forum trafiło na Podkarpacie. Bardzo się z tego cieszymy. Podpisaliśmy na 5 lat umowę z instytutem, więc impreza ta zagości u nas na dłużej. Mamy już efekty tego działania, bo dziś odbywają się podczas Forum pierwsze Targi Wschodnie. Ten wymiar targów, który tu się dziś dzieje podkreśla wymiar gospodarczy tego forum i tej debaty, jaka ma tu miejsce. Chcielibyśmy, aby sprawy gospodarcze tu dominowały i aby to sprawy gospodarcze sprzyjały i determinowały dalsze relacje Ukrainy z Europą, zwłaszcza Europą Środkowo-Wschodnią. I to się tu dzieje - mamy ekspertów, mamy przedsiębiorców, wystawców. Myślę, że forum będzie miało duże efekty i to nie tylko dla Podkarpacia, ale i całego naszego kraju oraz relacji i Polski i Europy z Ukrainą – podkreśla marszałek Władysław Ortyl. 

Forum podzielone jest na cztery sfery tematyczne: kwestie biznesu i gospodarki, integracji europejskiej i reform, polityki międzynarodowej oraz spraw społecznych.    
Zakres poruszanych przez ekspertów, polityków, przedstawicieli instytucji unijnych, naukowców, przedsiębiorców i ludzi mediów tematów jest niezwykle szeroki. Obejmuje od nowych technologii i gospodarki innowacyjnej, poprzez kwestie dobrosąsiedzkich stosunków i współpracy międzynarodowej, bezpieczeństwa energetycznego, eksploracji przestrzeni kosmicznej, kwestii wolnego handlu pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą, współpracy krajów Europy Środkowej, aż po budowę kapitału ludzkiego oraz reformę oświaty i szkolnictwa wyższego. Po raz pierwszy Forum towarzyszą Targi Wschodnie, w których uczestniczy 70 wystawców.    
 
Tegorocznemu X - jubileuszowemu - Forum przyświeca hasło: „Szanse, których nie można stracić”. Forum jest okazją do ukazania zmian zachodzących na Ukrainie, kwestii modernizacji i rozwoju jej potencjału, kierunków i tempa przeprowadzanych tam reform, a także relacji pomiędzy Polską i innymi krajami Europy a Ukrainą. 
Moje pierwsze oczekiwanie wobec forum to otwarcie Europy dla Ukrainy, po drugie prezentacja możliwości rozwoju i współpracy obwodu tarnopolskiego w Polsce i na Podkarpaciu, a także - po trzecie - zwrócenie uwagi na to co się dzieje na wschodzie Ukrainy. To spotkanie ma służyć także wypracowaniu wspólnych działań, takich które doprowadziłyby ostatecznie Ukrainę do obecności we wspólnocie europejskiej. Ważnym aspektem w tym zakresie jest udział w forum, które stanowi płaszczyznę nawiązania współpracy i przedstawienia naszych możliwości partnerom polskim i europejskim.  Dosłownie wczoraj miałem spotkanie z panem marszałkiem Władysławem Ortylem, podczas którego omawialiśmy piorytetowe kierunki współpracy gospodarczej, kulturowej i na innych polach.  Istnieje dużo różnic po obu stronach granicy, ale my chcemy budować przyszłość w oparciu o to, co będzie nas łączyć we wspólnej Europie. Dla nas kluczowe jest nawiązania współpracy biznesowej pomiędzy województwem podkarpackim a obwodem tarnopolskim, pracujemy nad zachęceniem inwestorów z Polski do inwestowania w naszym regionie. Jestem przekonany, że możemy stworzyć optymalne warunki dla rozwoju naszych państw Ukrainy i Polski -  nie ukrywa Stepan Barna gubernator obwodu tarnopolskiego.  
Dyskusje, panele i spotkania kuluarowe koncentrują się na bezpieczeństwie energetycznym, możliwościach rozwoju ukraińskich regionów, także przy współpracy z partnerami z Polski i innych państw europejskich oraz zagadnieniach polityki międzynarodowej. Ukraińskie regiony prezentują swój potencjał i atuty, debata toczy się wokół spraw budowy nowoczesnej samorządności terytorialnej i społeczeństwa obywatelskiego.
 
To dla na bardzo ważne, że możemy uczestniczyć w tym forum. To nie jest nasz pierwszy raz, bo jesteśmy zadania, że musimy się prezentować, nawiązywać nowe kontakty. I tak się dzieje – na forum nawiązujemy nowe znajomości, podtrzymujemy te już istniejące. Mamy takie powiedzenie, że lepiej mieć 100 przyjaciół , niż 100 hrywien. Takie spotkania, jakie odbywają się tu przez dwa dni są dla nas wielkim pożytkiem. Tematy które są w Rzeszowie poruszane, są dla nas naprawdę bardzo ważne. Jestem bardzo zadowolony, że możemy brać udział w forum. Bo to dla nas też okazja zaprezentowania atutów Truskawca, który znany jest Polakom od dawna. Serdecznie zapraszam do Truskawca – mówił Andrii Kulchynskyi, burmistrz Truskawca.  
Przyjazna granica: dobre sąsiedztwo i współpraca międzyregionalna – w tak zatytułowanej debacie uczestniczył marszałek Władysław Ortyl. W jej trakcie dyskutowano o tym, jak układać partnerskie relacje pomiędzy regionami i krajami, jaka jest w tym rola samorządów oraz o projektach, które służą rozwojowi takiej współpracy. Przykładem wspólnego dla wielu regionów działania są starania o powstanie szlaku transportowego Via Carpatia.   
W tych relacjach gospodarczych, relacjach związanych z pozyskiwaniem środków europejskich, pozyskiwaniem inwestorów, z budowaniem specjalnych obszarów inwestycyjnych to są wszystko dobre praktyki, z których Ukraina czerpie i z których powinna korzystać. Na pewno przykład programu Polska-Białoruś-Ukraina i nasze wspólne projekty, które niekoniecznie są projektami o wielkich finansach, ale często rozwiązują problemy i sprawy, które nawarstwiały się latami, to są wszystko dobre praktyki. Myślę, że bardzo ważny jest też etap reform, w które Ukraina wchodzi, mimo tego stanu wojny, w którym jest, reformuje strukturę kraju, wprowadza samorządność. My tam jeździmy, szkolimy, debatujemy, przekazujemy dobre praktyki – to są konkretne działania. Rodząca się samorządność na Ukrainie jest niezwykle istotna z punktu funkcjonowania państwa w pełnym systemie demokratycznym. Tutaj mamy naprawdę dobre doświadczenia i myślę, że Ukraina z nich będzie czerpała – mówił w trakcie forum marszałek Władysław Ortyl.        
 
W poprzednim programie Polska-Białoruś-Ukraina zrealizowaliśmy 117 projektów, w nowym programie na lata 2014-2020 mamy ponad 800 wniosków, w które zaangażowanych jest ponad 2300 organizacji. Te organizacje są gotowe zrealizować działania o łącznej wartości ponad 1 mld 300 mln euro, to jest gigantyczna skala potrzeb, ale też gigantyczna skala chęci współpracy między tymi partnerstwami. Nasz program ma w sumie 180 mln euro. Pierwszy nabór dotyczy 80 mln euro, a więc skala potrzeb to ponad 14-krotna przebitka. Program obejmuje 4 cele tematyczne- dziedzictwo, bezpieczeństwo, dostępność i granice. Największym polem współpracy jest kwestia ochrony dziedzictwa – o konkretnym wymiarze transgranicznej współpracy mówi Paweł Słowikowski – kierownik Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.
Jak wspólnota międzynarodowa może pomóc Ukrainie - tak zatytułowana została sesja plenarna, która była kluczowym elementem pierwszego dnia forum. Kwestie sytuacji geopolitycznej Ukrainy, przy jednoczesnej analizie prób zatrzymania kryzysu gospodarczego w tym kraju, reform oraz oczekiwań Ukraińców wobec krajów i instytucji międzynarodowych były tematem wokół, którego koncentrowała się dyskusja.  
 
O tym, że jednym z najważniejszych czynników rozwoju gospodarczego krajów jest tworzenie profesjonalnych kadr i inwestowanie w rozwój kompetencji dyskutowano podczas bloku tematycznego „Jak ocalić i odbudować kapitał ludzki ? Reforma oświaty i szkolnictwa wyższego”, którego panelistą była wicemarszałek województwa Maria Kurowska. 
 
Jesteśmy sąsiadami i partnerami. Aby współpraca pomiędzy nami dobrze się rozwijała musimy dobrze się poznać, a takie spotkania są do tego świetną okazją. My też korzystaliśmy i nadal korzystamy z różnych doświadczeń, chociażby w kwestii budowania kapitału ludzkiego, edukacji – na przykład w programie Erasmus. Dziś to my możemy te doświadczenia przekazywać. Jeżeli przyjeżdżają do nas Ukraińcy i chcą rozmawiać o kapitale ludzkim , o jak najlepszym wykorzystaniu potencjału jaki drzemie w człowieku, dla potrzeb swego kraju, rodziny, społeczności to cieszymy się, że możemy o tym dyskutować. Rozmowy budują mosty, a te mosty są nam potrzebne – podkreśla wicemarszałek Maria Kurowska. 
 
Przez cały dzień w kuluarach forum toczyły się rozmowy i odbywały spotkania. Marszałek Władysław Ortyl spotkał się między innymi z ambasadorem Ukrainy w Polsce Andriejem Deszczycą oraz byłym premierem Ukrainy Anatolijem Kinachem. Rozmawiał także z rektorem Uniwersytetu Podkarpackiego w Iwano-Frankowsku Igorem Cependą oraz szefem zarządu Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy w Obwodzie Iwano-Frankowskim Wołodymyrem Czerneckim. Pierwszy dzień forum zakończył bankiet, wydawany przez marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla.  
 


 
Aleksandra Gorzelak –Nieduży
Foto Michał Mielniczuk, Daniel Kozik
Video Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego