Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

170630 v4Uroczystym przekazaniem Węgrom prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, Polska kończy roczny okres przewodniczenia w V4. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński symbolicznie powierzył przewodniczącemu Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövérowi Dzwon Parlamentarnej Prezydencji Wyszehradzkiej. W uroczystościach wzięli udział samorządowcy z Podkarpacia, m.in. marszałek Władysław Ortyl oraz prezydent Przemyśla Robert Choma.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w Katedrze na Wawelu z udziałem Marszałka Sejmu, Przewodniczącego Parlamentu Węgier oraz uczestników Narodowej Pielgrzymki Węgrów. Po uroczystym przekazaniu prezydencji na Wawelu, uczestnicy wydarzenia wzięli udział w otwarciu wystawy poświęconej królowi Węgier, Władysławowi I Świętemu na placu Św. Marii Magdaleny.

Województwo Podkarpackie stało się także miejscem spotkań najwyższych przedstawicieli władz grupy V4. W październiku zeszłego roku do Łańcuta i Rzeszowa przyjechali prezydenci Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Tematami szczytu były m.in.: bezpieczeństwo energetyczne i demograficzne grupy V4.

1 lipca 2016 roku Polska po raz piąty objęła prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej – regionalnym forum współpracy Polski z Czechami, Słowacją i Węgrami. Działania podejmowane przez Sejm i Senat RP były skupione szczególnie na wzmocnieniu współpracy parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej, debacie na temat aktualnych problemów Unii Europejskiej, a także aktywnym wspieraniu szerszej współpracy regionalnej, m.in. w ramach programu „Europa Karpat” oraz inicjatywy Trójmorza. Celem wymiaru parlamentarnego polskiej prezydencji było również podniesienie rozpoznawalności marki Grupy poprzez liczne działania kulturalno-naukowe, w tym organizację wydarzeń związanych z kulturą regionu czy popularyzacją wiedzy na temat państw członkowskich. 

Okres polskiej prezydencji obfitował w wydarzenia polityczne, historyczne i kulturalne. W tym czasie odbyły się liczne spotkania przedstawicieli władz na różnych szczeblach, które wzmocniły wymiar współpracy.

Sejm.gov.plMichał Mielniczuk BP UMWP
fot. arch. Robert Choma

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego