Wiera Meniok oraz Stanisław Stępień – to laureaci tegorocznej nagrody Karpackiej Europy Wspólnych Wartości. Wyróżnienia zostały wręczone podczas uroczystej gali kończącej pierwszy dzień XIII Forum Europa - Ukraina.
Gala rozpoczęła się muzycznym akcentem. Zespół Arso Ensemble pod batutą Szymona Naściszewskiego przywitał gości mazurem z opery „Halka” Stanisława Moniuszki. Zespół tworzą muzycy i soliści Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej. Organizatorem koncertu było województwo podkarpackie.
Galę otworzyli wspólnie marszałkowie Marek Kuchciński i Władysław Ortyl:
- Na jedno podczas tego wydarzenia chciałbym zwrócić uwagę, jak my w Europie Środkowo-Wschodniej dbamy o to, żeby dostępność do naszych państw, które od 30 lat są niepodległe, zwiększała się. Życzymy, aby omawiane podczas forum zagadnienia służyły nam wszystkim i tutaj i w całej Europie, a przede wszystkim Europie Środkowej. Zachęcam też do popierania nowej idei komunikacyjnej utworzenia wielkiej transeuropejskiej trasy komunikacyjnej, superekspresu Kijów-Paryż przez Rzeszów, Kraków, Drezno, Monachium - powiedział Marek Kuchciński.
- Pragnę wyrazić dużą radość, że już po raz czwarty spotykamy się na Podkarpaciu, w naszym Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. Cieszymy się, że to ważne międzynarodowe wydarzenie ma dobrą kontynuację. Ilość paneli, ekspertów, wystawców świadczy, że forum ma dobrą markę i możemy na tym budować dobre relacje polsko-ukraińskie – mówił Władysław Ortyl.
Jako pierwsza nagrodę odebrała Wiera Meniok, dyrektor Fundacji „Muzeum i Festiwal Brunona Schulza” w Drohobyczu. Laudację na jej cześć wygłosił Grzegorz Gauden, członek Rady Programowej Forum Ekonomicznego. Po otrzymaniu nagrody laureatka powiedziała:
- Schultz, który jest najlepszą wizytówką Drohobycza, mojego rodzinnego miasta, już dużo dla niego zrobił i zrobi jeszcze więcej, jeżeli państwo będą w tym uczestniczyli – powiedziała laureatka.
Drugim, równorzędnym laureatem nagrody Karpacka Europa Wspólnych Wartości został prof. Stanisław Stępień, dyrektor Południowo-Wschodniego Instytutu Naukowego. Prof. Stępień specjalizuje się problematyce stosunków polsko – ukraińskich. W 1990 roku założył Południowo-Wschodni Instytut Naukowy w Przemyślu, który zajmuje się badaniami nad mniejszościami narodowymi w Polsce. Laudację na jego cześć wygłosił Ihor Cependa – rektor Podkarpackiego Uniwersytetu Narodowego z Iwano-Frankiwska. Odbierając nagrodę prof. Stępień wspominał wydarzenia sprzed 30 lat, kiedy kształtowały się na nowo relacje między Polakami a Ukraińcami:
- Co my jako historycy mogliśmy zrobić wówczas dla Polski, żeby uświadomić, że w Medyce nie jest granica z ZSRR, ale to będzie granica z odradzającym się państwem ukraińskim, z narodem, z którym łączyły nas ponad 600-letnie dzieje – powiedział prof. Stanisław Stępień.
Galę uświetnił występ solistów związanych z Operą Krakowską - Katarzyny Oleś-Blachy oraz Tomasza Kuka.
Monika Konopka
Fot. Michał Mielniczuk
Wideo Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP