Marszałek Władysław Ortyl spotkał się z Ambasadorem Azerbejdżanu w RP - Nargiz Gurbanovą. Spotkanie było okazją do omówienia historycznych oraz współczesnych relacji polsko-azerskich oraz możliwości ich rozwoju.
Pani Ambasador gościła na Podkarpaciu w związku z udziałem w 10. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pn. „Kaukaz – Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość”, organizowanej przez Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. To cykliczne wydarzenie jest platformą współpracy pracowników naukowych, specjalistów, badaczy z Polski oraz innych państw, jak również przedstawicieli Polonii z rejonu Kaukazu oraz narodów kaukaskich w Polsce i Europie. Celem konferencji jest prezentacja najnowszych wyników badań dotyczących Kaukazu, dyskusja i wymiana poglądów oraz rozwijanie współpracy między ośrodkami naukowo-badawczymi z Polski i Kaukazu.
Nargiz Gurbanova objęła stanowisko Ambasadora Azerbejdżanu w Polsce w styczniu 2021 r. Wcześniej pracowała w placówkach w Austrii, Stanach Zjednoczonych i Bułgarii. Pani Ambasador w swojej wypowiedzi podkreślała konieczność wzmocnienia relacji z Polską, mówiła również o silnych historycznych relacjach między Polską i Azerbejdżanem:
Już przed I wojną światową w Azerbejdżanie mieszkało kilkanaście tysięcy Polaków. Brali oni czynny udział w budowie demokratycznego państwa, zajmowali wysokie stanowiska w administracji publicznej. W historii kraju zapisali się polscy dowódcy wojskowi, inżynierowie opracowujący nowatorskie metody wydobycia ropy naftowej, czy wybitni architekci, którzy na początku dwudziestego wieku tworzyli najpiękniejsze budynki w Baku. Nasze kraje łączy również podobna historia utraty suwerenności i zależności od potężnych sąsiadów – mówiła ambasador.
Podczas spotkania marszałek i ambasador Gurbanova zgodnie stwierdzili, że obecnie, dzięki technologii i inwestycjom infrastrukturalnym, odległość między Polską i Azerbejdżanem nie jest tak duża jak może się wydawać, dzięki czemu współpraca handlowa i technologiczna między krajami oraz relacje pomiędzy przedsiębiorcami są jak najbardziej możliwe. Istotnym aspektem dla obu państw jest ich położenie na ważnych szlakach zarówno kontynentalnych, jak również tych łączących Europę z Azją.
Marszałek w swojej wypowiedzi podkreślił, że Podkarpackie to region o silnym potencjale gospodarczym, otwarty na współpracę z partnerami zagranicznymi:
Obok bogactwa historycznego, kulturowego czy przyrodniczego jesteśmy najlepiej rozwijającym się ośrodkiem nowoczesnego przemysłu lotniczego zarówno w skali krajowej jak i międzynarodowej. Podkarpackie stawia na rozwój innowacyjnych technologii stąd nasze działania w kierunku powstania „Doliny Wodorowej”. Wodór to nośnik energii, który może stać się ważnym filarem gospodarki oraz przyczynić się do osiągnięcia neutralności klimatycznej i wzrostu konkurencyjności rynku – mówił marszałek.
Ambasador podkreśliła, że ze względu na historię, szczególnie zależy jej na rozwijaniu współpracy właśnie z naszym krajem. Jak sama przyznała, jest nie tylko Ambasadorem Azerbejdżanu w Polsce, ale również nieformalnym Ambasadorem Polski w Azerbejdżanie.
Dariusz Pawłowski
Foto: Mateusz Romankiewicz
Kancelaria Zarządu UMWP