Marszałek Władysław Ortyl spotkał się w sobotę z przebywającym w Polsce Ministrem Republiki Indii oraz ambasadorem tego kraju. Tematem rozmów była pomoc dla uchodźców oraz ewakuacja studentów z Indii, którzy uciekli do Polski z ogarniętej wojną Ukrainy.
Gośćmi marszałka Ortyla byli: Vijay Kumar Singh - Minister Republiki Indii ds. Transportu Drogowego i Autostrad oraz Lotnictwa Cywilnego, Nagma Mohamed Mallick - Ambasador Republiki Indii w RP oraz Rao Maddukuri – Prezes Polsko-Indyjskiej Rady Biznesu.
Mówiąc o ewakuacji studentów z Indii minister Vijay Kumar Singh podziękował marszałkowi za zaangażowanie w tę sprawę:
To nie była łatwa sprawa, łatwa operacja, ale dzięki zaangażowaniu polskiego rządu i samorządu województwa stało się to łatwiejsze. Polska gościnność wywołała uśmiech na ustach naszych studentów – zapewnił minister.
Nasze lotnisko, którego jesteśmy jako samorząd współwłaścicielem, nasze szpitale, myślę że się dobrze spisują w tych trudnych czasach, a gdyby była potrzebna jeszcze jakaś dodatkowa pomoc to nią oczywiście służymy – powiedział marszałek Ortyl.
Minister i ambasador Indii pytali o pomoc udzielaną na przejściach granicznych, o liczbę uchodźców i formy wsparcia. Przekazali też informacje, że pierwsze wsparcie humanitarne z Indii w całości trafiło już do mieszkańców Ukrainy i zapewnili, że będą organizować kolejne takie akcje pomocy, także dla województw przyjmujących uchodźców:
Kraj, który przyjmuje tak dużą liczbę uchodźców zasługuje na pomoc, na wsparcie. Wiemy jakie to obciążenie i wyzwanie, dlatego będziemy was wspierać, przekazując potrzebne rzeczy, a sami wiecie najlepiej, co jest najbardziej potrzebne – zapewnił minister Vijay Kumar Singh.
Rzeczywiście, wiemy jaka pomoc w danym momencie jest potrzebna. Współpracujemy od lat z ukraińskimi samorządami. Teraz też jesteśmy z nimi w stałym kontakcie, oni mówią, czego potrzebują i staramy się im to jak najszybciej dostarczać. A potrzeby zmieniają się czasem z godziny na godzinę – opisywał sytuację w Ukrainie marszałek Ortyl.
Prosimy też o wsparcie polityczne na wszystkich frontach, bo to jest nieprawdopodobne, że w XXI wieku mamy do czynienia z tak dramatyczną sytuacją – dodał na zakończenie marszałek.
Podczas spotkania mówiono także o możliwych obszarach współpracy gospodarczej, która została już nawiązana kilka lat temu ze stanem Gudżarat. Pierwsza misja gospodarcza z tego regionu przyjechała na Podkarpacie w 2016 roku. Rok później delegacja z naszego województwa wzięła udział w szczycie gospodarczym Vibrant Gujarat Global Summit, gdzie podpisano memorandum o porozumieniu pomiędzy Województwem Podkarpackim a Rządem Stanu Gudżarat, rozpoczynając tym samym formalnie współpracę pomiędzy regionami. Jej efektem był udział partnerów w różnych wydarzeniach – m.in. targach, kongresach - o charakterze gospodarczym.
Artykuł ooracowany przez: Monika Konopka
Biuro Prasowe UMWP