Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

 

 

O tym, jak zapobiegać niepłodności oraz jak ją leczyć dyskutowano w Rzeszowie podczas  II Podkarpackiej Konferencji Naukowej „Naprotechnologia w diagnostyce i leczeniu niepłodności”. W 2014 roku samorząd województwa rozpoczął wdrażanie  pionierskiego w skali kraju programu zdrowotnego opartego o Naprotechnologię. Lekarze, naukowcy, rodzice, którzy z sukcesem skorzystali z tej metody, dzielili się  doświadczeniami, jak leczyć niepłodność. W konferencji uczestniczyli, marszałek Władysław Ortyl, wojewoda Ewa Leniart, senator Alicja Zając, Ordynariusz Rzeszowski Bp Jan Wątroba oraz Biskup Senior Kazimierz Górny, przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś, radni województwa, lekarze, położne i pielęgniarki oraz studenci medycyny i pielęgniarstwa.

Cieszę się, że już drugi raz ta podkarpacka konferencja ma miejsce. Pierwsza cieszyła się dużym zainteresowaniem, dziś jak widzimy frekwencja też jest ogromna.  Samorząd województwa podkarpackiego widząc wagę problemu podjął się uruchomienia programu związanego z naprotechnologią. Chcemy, aby to właśnie samorząd Podkarpacia przyczynił się do rzeczy ważnej i słusznej, postulowanej przez różne środowiska. Staliśmy się województwem, które jest naśladowane przez kilka samorządów w skali kraju. Ale cieszymy się, że ministerstwo zdrowia podejmuje ten temat i będzie on rozpatrywany merytorycznie, systemowo, zgodnie z regułami, które powinny się tyczyć tych zagadnień i dotyczyć całej Polski – podkreślał marszałek Władysław Ortyl.     

Niepłodność dotyka aż około 1,5 mln Polaków. Od 2014 roku Podkarpacie realizuje  zdrowotny „Program wsparcia leczenia niepłodności mieszkańców Podkarpacia metodą Naprotechnologii na lata 2014-2016”. Jego realizacja uwzględnia nie tylko diagnozowanie niepłodności, ale też pokrywa koszty porad szkoleniowych.

Bardzo chcę podziękować za te wysiłki samorządu województwa i wielu osób, które wpisują się doskonale w program prorodzinny. Ufam, że te nasze starania są takim ogólnopolskim, narodowym, wręcz pragnieniem troski o małżeństwo i rodzinę. To jest przejaw wielkiej wrażliwości na problemy, które przeżywa coraz więcej par, małżeństw i rodzin, które pragną mieć dzieci, a nie mogą ich mieć. I właśnie ta metoda  rozpoznawania, diagnozowania i leczenia przyczyn niepłodności jest takim najpiękniejszym przejawem troski o rodzinę w Polsce. Dlatego spotyka się ona z tak wielkim wsparciem, błogosławieństwem kościoła, wspólnot ludzi wierzących, którym leży na sercu sprawa rodziny – podkreślał Biskup Jan Wątroba.        

Do tej pory w programie, który działa  na Podkarpaciu  uczestniczyło 120 par. Dzięki skorzystaniu z oferowanego w programie modelu Creightona urodziło się pięcioro dzieci, a 25 kobiet zaszło w ciążę.

Podczas konferencji o nowym kompleksowym podejściu do leczenia niepłodności w Polsce mówił Jarosław Pinkas, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia. Według opracowanego w ministerstwie planu w Polsce powstać mają Referencyjne Ośrodki Leczenia Problemów Płodności. Ośrodek pilotażowy zostanie  utworzony już w tym roku w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Robimy kompleksowy projekt opieki nad parą, która ma problemy z niepłodnością. Powstaną ośrodki referencyjne przy każdym wydziale lekarskim. Tam, gdzie są uczelnie, które kształcą lekarzy musi być ośrodek referencyjny, tak żeby uczyć lekarzy pracy z parami, które mają problemy. W tych ośrodkach będą pracowali lekarze różnych specjalności: ginekolodzy, androlodzy, genetycy, immunolodzy, endokrynolodzy, a także lekarze innych specjalności. Będzie tam dostęp do badań specjalistycznych i diagnostyka, czyli absolutna kompleksowość a także co jest bardzo ważne - opieka psychologów, także kompleksowa, bo o tym często zapominamy. Wszystko w jednym miejscu, a do tego koordynator programowy prowadzący parę do sukcesu – o założeniach ministerialnego programu mówił podczas konferencji minister Pinkas. 

Zachęcamy do obejrzenia relacji z konferencji.

Aleksandra Gorzelak –Nieduży
Foto Michał Mielniczuk
Video Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego