Rzeszowskie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Autystycznych Solis Radius w dniach 2-9 kwietnia 2016 roku planuje przeprowadzić kampanię informacyjną dotyczącą problemu osób za spektrum Autyzmu, zarówno dzieci jak również osób dorosłych.
Hasło przewodnie imprezy: „Autyzm - Rozumiem, Wspieram, Pomagam” ma wzbudzić ciekawość i sprowokować mieszkańców Rzeszowa do rozmowy na temat autyzmu.
Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Oznacza to, że u dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często już u kilkunastomiesięcznych niemowląt Choć autyzm można zdiagnozować już u bardzo małych dzieci, to często wykrywa się go u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Charakteryzuje się zakłóceniem stosunków międzyludzkich, problemami z komunikacją werbalną i niewerbalną, a także ograniczonymi zainteresowaniami i powtarzającym się schematem zachowań. Zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, co powoduje, że terapia musi odbywać się w systemie jeden terapeuta na jedno dziecko. Praca jest bardzo intensywna i prowadzona w oparciu o opracowany indywidualnie dla każdego dziecka program.
Kulminacja obchodów Światowego Tygodnia Autyzmu jest planowana na środę 6 kwietnia 2016 roku. W tym dniu zapraszamy do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie w godzinach 8.00-13.00. Stacjonarny punkt informujący o Rzeszowskich Obchodach Światowego Tygodnia Autyzmu zlokalizowany będzie w holu głównym na parterze budynku przy al. Łukasza Cieplińskiego 4.
O godz. 9.00, 10.00, 11.00 Rzeszowskie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Autystycznych Solis Radius zaprasza na Otwarte Dni Placówki Stowarzyszenia przy ul. Strażackiej 12D, gdzie mieści się Niepubliczny Punkt Przedszkolny oraz Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna ze spektrum Autyzmu (obowiązuje wcześniejsza rejestracja pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod nr. tel. 504-387-008).