W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie otwarto edukacyjną salę podań leków, w której mali pacjenci będą mogli korzystać z materiałów poświęconych fascynującym faktom z historii odkryć medycznych. Innowacyjna przestrzeń w rzeszowskim szpitalu powstała w ramach projektu „Nauka ratuje życie” zainicjowanego przez Roche Polska.
Pierwszy w Polsce projekt dotyczący edukacyjnych sal podań leków w szpitalach „Nauka ratuje życie”, w ramach którego powstała sala w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im., składa się z trzech filarów: unikalnego programu edukacyjnego mającego na celu rozbudzić ciekawość nauki ze szczególnym naciskiem na wiedzę z obszaru medycyny; stworzenia pierwszych w Polsce innowacyjnych sal podań leków w szpitalach oraz współpracy z Centrum Nauki Kopernik, którego warsztaty zostaną udostępnione dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii.
- Rzeszów i całe województwo podkarpackie rozwija się wyjątkowo dynamicznie i jest otwarte na innowacje. Szczególnie takie, które umożliwią najmłodszym rozwój i rozbudzą ich ciekawość świata. Dlatego cieszy mnie, że nasz region mógł się zaangażować w ten projekt - powiedział członek zarządu województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek.
- Bardzo się cieszymy, że możemy zaoferować naszym najmłodszym pacjentom tak komfortowe warunki, jest to ogromna zmiana. Dzięki nowej sali podań, pacjenci przez czas podawania leków rozwijać swoją wiedzę o świecie i ciekawość. Powstała kolorowa i inspirująca przestrzeń, w której chociaż na chwilę będą mogli oderwać się od myśli o chorobie i poznać wiele ciekawostek z zakresu medycyny i nauki – mówi Krzysztof Bałata dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2.
- Otwarcie edukacyjnej sali podań leków w Rzeszowie to kolejny ważny etap rozwoju projektu „Nauka ratuje życie”, który zainicjowaliśmy, aby stworzyć najmłodszym pacjentom inspirujące środowisko, w którego otoczeniu lepiej znosić będą trudy leczenia. Jednocześnie chcemy rozbudzić w dzieciach ciekawość i chęć poznawania fascynującego świata medycyny i nauki wierząc, że u źródeł motywacji przyszłych naukowców, często stoją osobiste doświadczenia, które sprawiają, że poświęcają oni życie pracy naukowej i rozwiązaniu problemu. Rzeszów, który konsekwentnie podejmuje działania w celu stworzenia warunków sprzyjających inwestycjom w innowacyjne przedsięwzięcia, jest dla nas ważnym partnerem w tym projekcie. – podsumowuje projekt Wiktor Janicki, dyrektor generalny Roche Polska, dodając - otwarta dziś sala podań leków zapewni najmłodszym pacjentom leczenie w warunkach zapewniających wygodę i bezpieczeństwo w czasie trwającego godzinę lub dłużej podawania leku, ale również – dzięki aranżacji sal i wykorzystaniu doskonałych materiałów edukacyjnych – otrzymają inspirację do twórczego myślenia, rozwijania zainteresowań i pasji.
Sale podań leków to przestrzeń na oddziałach szpitalnych dedykowana dzieciom. Dzięki niej mali pacjenci nie będą zmuszeni do przyjmowania leków w pustej sali szpitalnej, czy na przypadkowym krzesełku. Każda z sal, oprócz niezbędnego sprzętu medycznego, zawiera autorską kolekcję materiałów edukacyjnych, książki, gry planszowe i filmy popularyzujące sylwetki kluczowych polskich i zagranicznych naukowców oraz wiedzę z obszaru medycyny. Ściany sali prezentują wyjątkowe, wielkoformatowe, inspirujące do nauki i pełne ciekawych wiadomości ilustracje. Do dyspozycji małych pacjentów będą też interaktywne zeszyty edukacyjne stworzone specjalne na potrzeby programu oraz materiały wypracowane wspólnie z Centrum Nauki Kopernik.
Jakub Czarnota
Kancelaria Zarządu