Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

191002 akceleratorW Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie zakończono projekt dotyczący rozbudowy i zakupu akceleratora z wyposażeniem oraz wymianą akceleratora z adaptacją pomieszczenia w Podkarpackim Centrum Onkologii. W uroczystości oddania sprzętu uczestniczył Stanisław Kruczek –odpowiedzialny w zarządzie województwa za ochronę zdrowia.

Dofinansowanie na zakup sprzętu oraz budowę 4 bunkra, otrzymano w ramach projektu pn.: „Rozbudowa, budowa, zakup akceleratora z wyposażeniem oraz wymiana akceleratora z adaptacją pomieszczenia w Podkarpackim Centrum Onkologii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie”, realizowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska 2014-2020, działanie 9.2. Infrastruktura ponadregionalnych podmiotów leczniczych, oś priorytetowa IX Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia. Wartość projektu to 23,8 mln zł, z czego wkład funduszy europejskich stanowi 20,1 mln zł.

- To bardzo ważna inwestycja. Czwarty akcelerator przełoży się nie tylko na wzrost wykonywanych dziennie procedur, ale także zwiększy komfort pacjentów. Jest to drugi przyśpieszacz typu TRUEBEAM w placówce, który umożliwi zastosowanie szerokiej gamy najnowocześniejszych technik radioterapii. Pozwoli to, na pełną kompatybilność z całą linią terapeutyczną funkcjonującą w Klinicznym Zakładzie Radioterapii – podkreślił Stanisław Kruczek.

Zamontowany przyspieszacz, reprezentuje najnowszy poziom technologii medycznych. Umożliwia sprawdzanie, w czasie rzeczywistym ułożenia chorego i jego modyfikację, bez konieczności poruszania pacjenta. Aparat wyposażony jest w stół, który ma sześć stopni ruchomości, co umożliwia przesuwnie nim w płaszczyźnie podłużnej i poprzecznej oraz eliminację rotacji. Wszystko po to, by chory był napromieniany w sposób bezpieczny oraz bardzo precyzyjny.

Drugi zakupiony aparat umożliwi wprowadzenie radioterapii stereotaktycznej. Drugą ważną opcją jest system bramkowania oddechowego, umożliwiający śledzenie toru oddechowego pacjenta w trakcie leczenia. Dodatkowo przyspieszacz posiada funkcję umożliwiającą generowanie wiązek o bardzo wysokiej mocy dawki (najwyższej z dostępnych na świecie) w celu maksymalnego skrócenia czasu jednego seansu radioterapii, co wpływa na precyzję i komfort leczenia chorego.

Dzięki zintegrowanym systemom oraz możliwościom wykonywania tak zwanej terapii łukowej i dynamicznej, całkowity czas napromieniania (wliczając w to czas na ułożenie pacjenta) to około 5-6 minut, z czego sam proces naświetlania trwa zaledwie sekundy. Dotychczas, standardowy czas seansu wynosił w przybliżeniu 20 minut .

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie z radioterapii korzysta rocznie ok. 1300 pacjentów, a do roku 2025 liczba ta jeszcze się zwiększy. Obecnie Kliniczny Zakład Radioterapii przeprowadza 25 procedur naświetleń dziennie na każdym z trzech działających aparatów.

Zrealizowana inwestycja przyczyni się to do zoptymalizowania procesu leczenia, dostępu do najnowocześniejszych metod teleradioterapii, jak również optymalizacji kosztów całego procesu leczenia radioterapeutycznego. Zminimalizuje także narażenie chorego na powikłania popromienne oraz znaczne poprawi komfort pacjentów.

Tekst: Justyna Łotocka Kancelaria Zarządu

Zdjęcia: Anna Moraniec

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego