133. Sesja Plenarna Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli miała wyjątkową oprawę. Minutą ciszy uczczono prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który był członkiem zgromadzenia od ośmiu lat, oraz ofiary grudniowego ataku terrorystycznego w Strasburgu, m.in. dziennikarzy zajmujących się tematyką unijną: Bartosza Pedro Orent-Niedzielskiego i Antonio Megalizziego.
Jednym z gości dwudniowych obrad Komitetu, była premier Rumunii Viorica Dãncila, która prezentowała priorytety prezydencji rumuńskiej. Rumunia od 1 stycznia nadaje kierunkek pracom Rady Unii Europejskiej. Jednym z obszarów, na których rząd rumuński zamierza się koncentrować, jest zrównoważony rozwój w ramach silnej polityki spójności opartej na wdrażaniu strategii makroregionalnych.
Wątek ten - w odniesieniu do Karpat - kontynuowano na posiedzeniu grupy międzyregionalnej, której ponownie przewodniczył marszałek Władysław Ortyl. Wspólnie z przedstawicielami prezydencji rumuńskiej, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Sekretariatu Konwencji Karpackiej oraz samorządów położonych w makroregionie karpackim dyskutowano o postępach w przygotowaniu Strategii UE dla tego obszaru.
W czwartek, w ślad za przyjętą jednomyślnie przez Komitet Regionów rezolucją w sprawie zwalczania nawoływania do nienawiści, w studiu Parlamentu Europejskiego odbyła się debata PAP, w której marszałkowie Ortyl i Geblewicz (zachodniopomorskie) wraz z eurodeputowanymi Różą Thun i Bogusławem Liberadzkim, odpowiadali m.in. na pytanie co należy robić, żeby powstrzymać nasilanie się mowy nienawiści w debacie publicznej oraz w mediach społecznościowych.
Edgar Szewczyk
BIURO REGIONALNE WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO W BRUKSELI