Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

MiniaturaVIDEO

Odznaka honorowa „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” dla działacza społecznego i sportowego współtwórcy sukcesów Stali Mielec - Edwarda Kazimierskiego oraz brązowe medale Gloria Artis dla artystów związanych od lat z Zespołem Pieśni i Tańca „Ostrowiacy” - Barbary Blok i Andrzeja Rusinowskiego – taki wymiar miała nadzwyczajna sesja sejmiku województwa, która odbyła się ostatniego dnia września.  

 - Mam dziś zaszczyt i olbrzymią satysfakcję, że honorową odznaką „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” wręczymy Edwardowi Kazimierskiemu, człowiekowi dzięki któremu nasz region, kojarzony jest nie tylko z lotnictwem, ale także z największymi sukcesami sportowymi. Kierował bowiem Fabrycznym Klubem Sportowym Stal Mielec w okresie jego największej świetności. Jak to w życiu bywa pan Edward nie planował, ani nawet nie marzył, że będzie zarządzał sportową organizacją i to z czołówki kraju – mówił marszałek Władysław Ortyl w laudacji na cześć nowego „Zasłużonego dla Województwa Podkarpackiego”.

Gośćmi nadzwyczajnej sesji sejmiku byli uznani sportowcy, rodzina i przyjaciele nowego zasłużonego, wśród nich: Edward Kazimierski z córką Elżbietą, piłkarze złotej drużyny Stali Mielec Grzegorz Lato, Jan Domarski, Witold Karaś, Włodzimierz Gąsior i Krzysztof Rześny, Andrzej Bińkowski były prezes Stali Mielec oraz wiceprezydent Mielca Adrianna Miłoś.

Edward Kazimierski to wieloletni wiceprezes i współtwórca wielu sukcesów Fabrycznego Klubu Sportowego Stal Mielec w okresie jego największej świetności. W latach 60-tych został kierownikiem sekcji bokserskiej Stali. Był tym, który umiał zachęcić młodzież gremialnego przyłączania się do klubu. W 1967 roku został wiceprezesem ds. organizacyjnych. W praktyce oznaczało to, iż był głównym zarządzającym. To za jego czasów postawiono w klubie na konkretne dyscypliny, by skoncentrować siły i dać młodym większą szansę na sukcesy. Wykupiono wówczas tereny wokół stadionu, by powiększyć bazę sportową, a także rozpoczęto budowę klubowego hotelu.

By klub mógł pokazać swe możliwości Edward Kazimierski postarał się o organizację ważnych imprez, jak mecze reprezentacji młodzieżowych czy piłkarski finał mistrzostw Polski juniorów. W 1969 roku w Mielcu odbyły się Mistrzostwa Polski w boksie, wtedy jedno z większych wydarzeń.

W trakcie prezesury Edwarda Kazimierskiego postawiono szczególny nacisk na rozwój piłki nożnej. Zatrudniono jako trenera Andrzeja Gajewskiego, który w ciągu kilku lat poprowadził ten sam zespół od III ligi, przez awans do ekstraklasy, aż do mistrzostwa Polski w 1973 r. Ten sukces zmusił Edwarda Kazimierskiego do przyspieszenia modernizacji stadionu, by przyjąć tylu widzów, ilu było chętnych. Żeby zatrzymać najważniejszych sportowców, dzięki staraniom Edwarda Kazimierskiego w Mielcu powstał punkt konsultacyjny warszawskiej AWF. Korzystali z niego sportowcy z innych miast regionu. Także w tym czasie wprowadzono obowiązkową naukę pływania w drugich klasach szkół podstawowych, co było ewenementem na skalę kraju.

Lata 70. to pasmo sukcesów sportowych. W latach 1972-78 piłkarze, siatkarze i piłkarze ręczni jednocześnie występowali w ekstraklasie. W 1974 Grzegorz Lato został najlepszym strzelcem mistrzostw świata. Wiosną 1976 roku Stal Mielec zagrała w ćwierćfinale Pucharu UEFA i był to ostatni występ polskiej drużyny w tych rozgrywkach na tak wysokim szczeblu. Jesienią Stal podejmowała w Mielcu Real Madryt. To pan Edward Kazimierski doprowadził do budowy boisk treningowych i sztucznego oświetlenia. Bazy sportowej mieleckiemu klubowi zazdrościła cała Polska.

- Edward Kazimierski cieszy się wielkim szacunkiem mieszkańców Mielca i kibiców oraz byłych podopiecznych. Stąd dziś obecność Grzegorza Laty, Jana Domarskiego, Włodzimierza Gąsiora, Witolda Karasia i Krzysztofa Rześnego. Zasłużył na to ciężką pracą dla klubu i społeczności. Nie traktował działalności w sporcie jako sposobu na wzbogacenie.   Wiedzie spokojne życie emeryta, od lat w tym samym skromnym mieszkaniu, otoczony rodziną. Wciąż jest osobą pracowitą, bardzo skromną i bardzo religijną.  Praca i sukcesy Edwarda Kazimierskiego były wielokrotnie doceniane. Za wybitne zasługi na rzecz polskiego sportu i mieleckiego środowiska wyróżniony został m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką 100-lecia Sportu Polskiego (1968), Złotą Odznaką „Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej” (1973) i Medalem 80-lecia PZPN (1999). W tym roku minęło dokładnie 80 lat od powstania Stali Mielec. Jubileusz jest zatem okazją aby uhonorować osoby, które tworzyły piękną  historię tego klubu. Dlatego dziś z radością Edward Kazimierski dołącza do grona Zasłużonych Dla Województwa Podkarpackiego – podkreślał w swym wystąpieniu marszałek Ortyl.

- Jestem wzruszony i zaszczycony. Bardzo dziękuję radnym województwa podkarpackiego oraz panu marszałkowi Władysławowi Ortylowi za to wspaniałe wyróżnienie. Cieszę się, że mogę tu być wśród rodziny i kolegów, wśród moich przyjaciół, którzy tyle dobrego zrobili dla Mielca. Ja sam spędziłem w klubie 15 lat i cieszę się niezmiernie, że mogłem być świadkiem i uczestnikiem wielu pięknych chwili i wielkich sukcesów - mówił Edward Kazimierczak tuż po przyjęciu odznaki. Dziś ze mnie to już nie ten sam chłopak, ale chcę powiedzieć, że Klub zawsze był i pozostał dla mnie niezwykle ważnym momentem życia. I choć sam nie byłem sportowcem, byłem sympatykiem sportu, ale to właśnie sport na lata zdominował moje życie – podkreślał nowy zasłużony Podkarpacia.  

Po wzruszającej mowie pana Edwarda dawni piłkarze zaintonowali gromkie „Sto lat”. W imieniu byłych zawodników Stali Mielec przemówił legendarny piłkarz Grzegorz Lato. – Chcę podziękować władzom Podkarpacia za wyróżnienie tak ważnej osoby, jaką jest pan prezes. Panie Edwardzie dziś jest pański dzień, życzę Panu dużo, dużo zdrowia od nas wszystkich, zawsze będzie Pan w naszej pamięci – mówił w czasie sesji Grzegorz Lato.  

Podczas sesji wręczone zostały także brązowe medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wręczył je marszałek Władysław Ortyl. Otrzymało je dwoje artystów od lat współtworzących sukcesy Zespołu Pieśni i Tańca „Ostrowiacy” – Barbara Blok i Andrzej Rusinowski.

Laudację na ich część odczytała radna Anna Huk.

Pani Barbara Blok z zespołem Ostrowiacy związana jest od 40 lat, pasję zaszczepił w niej ojciec Franciszek Blok - założyciel „Ostrowiaków”. Była tancerką, a od ponad 20 lat pełni funkcję choreografa i kierownika artystycznego. Pod kierunkiem Pani Barbary zespół był wielokrotnie podziwiany w Polsce i za granicą, szczególnie za wykonanie polonezów, krakowiaków i suity łowickiej. Artystycznym dopełnieniem prezentacji tanecznych jest szczególna dbałość pani Barbary o stroje ludowe i narodowe. Barbara Blok jest instruktorem dziecięcych i młodzieżowych grup tanecznych w Baszni Dolnej, Zespole Tańca Ludowego „Jarosławiaki” w Zapałowie i w Racławówce.

Andrzej Rusinowski – drugi uhonorowany brązowym medalem „Gloria Artis” jest od 12 lat kierownikiem kapeli Zespołu Pieśni i Tańca „Ostrowiacy”. Wraz z nim ma na swoim koncie prezentacje dorobku artystycznego na festiwalach muzyki i tańca ludowego w Polsce, Bułgarii, Estonii, na Litwie, w Łotwie, w Finlandii i w Turcji. Od kilkudziesięciu lat jest nauczycielem gry na kontrabasie w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu. Gra także w Przemyskiej Orkiestrze Kameralnej Capella Premisliensis, która koncertowała m.in. we Lwowie i w Kamieńcu Podolskim. Jest autorem aranżacji utworów, prezentowanych podczas Jubileuszu 30-lecia działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Ostrowiacy” w 2009 roku. Dba o najpiękniejsze brzmienie i najwyższy poziom artystyczny wykonywanych utworów, mając szczególnie na względzie pielęgnowanie muzyki i tańca ludowego wśród młodego pokolenia.

- Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. Jest ono w dużym stopniu zasługą mojego taty, który zespół stworzył, jest także zasługą tych młodych ludzi, którzy nie wstydzą się „ludowizny”. To wspólna praca wielu ludzi, zaangażowanie i pasja przekładają się na nasze sukcesy i stoją za tym wyróżnieniem – powiedziała w czasie uroczystości Barbara Blok.

Zespół Pieśni i Tańca „Ostrowiacy” z Ostrowa obchodzi w tym roku jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. Ta wielopokoleniowa formacja liczy 65 osób, realizujących swoje artystyczne pasje w kapeli, sekcji wokalnej i grupie tanecznej. Zespół powstał w 1979 roku z inicjatywy Franciszka Bloka. Repertuar „Ostrowiaków” stanowią tańce i przyśpiewki m.in. z okolic Przeworska i Rzeszowa, ponadto, tańce Lasowiaków z terenów położonych w widłach Wisły i Sanu, Pogórzan z okolic Gorlic, Jasła, Krosna i z rodzinnego Ostrowa.

Swój dorobek artystyczny „Ostrowiacy” prezentowali na scenach m.in. w Austrii, Finlandii, na Litwie, Ukrainie i we Włoszech. Tańczące dzieci i młodzież z zaangażowaniem i pasją przejmują bogate dziedzictwo kulturowe tańca i pieśni ludowej. Atutem „Ostrowiaków”, oprócz tańców i przyśpiewek, są barwne bogate stroje ludowe, wiernie prezentujące wzory etnograficzne i historyczne. Wartość dodaną Zespołu Pieśni i Tańca „Ostrowiacy” stanowią dzieci i młodzież, które poprzez taniec, muzykę i śpiew poznają i pielęgnują rodzimy folklor – element tożsamości regionalnej i narodowej. Praca twórcza artystów utrwalona została dla kolejnych pokoleń na nagraniach Radia Rzeszów do programu pt. „Tańce polskie” i TVP Program II z cyklu pn. „Mapa folkloru”.

W uznaniu twórczej pracy i długoletniej działalności artystycznej Zespół został wyróżniony przez Zarząd Województwa Podkarpackiego nagrodą w dziedzinie kultury w 2019 roku

Najmłodsi wykonawcy na zakończenie sesji zaprezentowali swoje umiejętność taneczne, wokalne i muzyczne. W imieniu zespołu za uhonorowanie dziękował prezes ksiądz Robert Łuc, który odebrał pamiątkową replikę „Dzwonu Niepodległości”.  

(2)

 

 

Aleksandra Gorzelak-Nieduży

FOTO Daniel Kozik
(2) - Michał Mielniczuk

VIDEO Michał Mielniczuk

Biuro prasowe UMWP

 

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego