Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

191025 breifing

Na konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim marszałek Władysław Ortyl przedstawił szczegóły dotyczące głosowania nad opinią, z którą wystąpił w Brukseli na posiedzeniu Komisji COTER Europejskiego Komitetu Regionów. Opinia ta dotyczy potrzeby utworzenia makroregionalnej Strategii Karpackiej. Dokument został przyjęty jednogłośnie.

Europejski Komitet Regionów to organ doradczy Unii Europejskiej, w którym zasiadają przedstawiciele samorządów ze wszystkich 28 państw UE. W ramach Komitetu Regionów działa Komisja COTER – zajmująca się Polityką Spójności Terytorialnej i Budżetu. To właśnie na posiedzeniu tejże komisji 23 października była omawiana i głosowana opinia, którą przygotował marszałek Władysław Ortyl, a która dotyczyła zasadności utworzenia Strategii Karpackiej. Zgoda UE na utworzenie piątej makroregionalnej strategii oznaczałaby dodatkowe fundusze dla wszystkich regionów z obszaru Karpat – zarówno dla tych będących członkami UE, jak i tych z państw spoza Unii, np. Ukrainy.

- Ta opinia była przygotowywana w procesie długich konsultacji, spotkań i dyskusji podczas wielu debat i wydarzeń, w różnych gremiach. Teraz przyszedł wreszcie konkretny czas, aby z nią wystąpić. Mamy za sobą ważny etap – zakończyły się prace w Komisji COTER Europejskiego Komitetu Regionów, która przyjęła tę opinię jednogłośnie. Teraz może ona być procedowana przez całe gremium Komitetu Regionów. I mam nadzieję, że tak się stanie, jest to już zaplanowane na sesji plenarnej w grudniu tego roku – mówił do dziennikarzy marszałek Władysław Ortyl.

Marszałek podkreślał, że przyjęcie opinii przez wszystkich członków Komisji COTER jest wielkim osiągnięciem Podkarpacia:

- Opinia została jednomyślnie przyjęta w głosowaniu Komisji COTER. To jest wielki sukces, gdyż mamy do czynienia z mnogością państw w komisji, które różnie reagują na takie strategie, są w niej różne grupy polityczne, które mają swoje interesy. A tu się okazało, że ten dokument nas zjednoczył – nie krył zadowolenia marszałek Władysław Ortyl.

Marszałek podkreślał, że jest to dobry czas na podejmowanie takich inicjatyw, gdyż kończy się jedna perspektywa, a kształtują się ramy drugiej. Dodał również, że utworzenie strategii jak najbardziej wpisuje się w unijną definicję rozwoju regionów:

- Uważamy, że i polityka spójności i wszystkie priorytety, jakie ma Unia Europejska wprost wpisują się w tę strategię – podkreślał marszałek Władysław Ortyl.

Z marszałkiem Ortylem w Brukseli obecny był Paweł Wais – dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP:

- Udało nam się wskazać w opinii kilka ważnych wątków, które w debacie unijnej są obecnie procedowane, a które koncentrują się na obszarze Karpat. To są kwestie migracji, demografii, nowych relacji społecznych, odpowiedzialności za środowisko, zmian klimatycznych oraz próba znalezienia ścieżki zrównoważonego rozwoju z poszanowaniem dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego – tłumaczył dyrektor Paweł Wais.

Dyrektor Paweł Wais również nie krył zadowolenia, że opinia zyskała poparcie wszystkich członków Komisji COTER:

- Poparły nas wszystkie regiony, z różnych państw, w ramach dyskusji pojawiały się także głosy poparcia z Europy Zachodniej, co pokazuje, że ten temat wydaje się być uzgodniony – dodał dyrektor Wais.

Strategia Karpacka byłaby już piątą makroregionalną strategią w UE. Byłby to mechanizm umożliwiający ścisłą współpracę państw regionu karpackiego w różnych obszarach z wykorzystaniem funduszy unijnych, w tym na duże makroregionalne przedsięwzięcia. O powołanie takiej strategii zabiega także polski rząd.

Europejski Komitet Regionów jest organem doradczym Unii Europejskiej. Został powołany do życia w 1994 roku. W jego skład wchodzą przedstawiciele samorządów ze wszystkich 28 państw UE. Dzięki komitetowi samorządowcy mogą w sposób formalny wypowiedzieć się w procesie stanowienia prawa przez instytucje Unii Europejskiej. Komisja Europejska oraz Parlament Europejski są zobowiązane do zasięgania opinii komitetu w sprawach dotyczących samorządów lokalnych i regionalnych. Komitet wydaje również opinie z własnej inicjatywy.

Monika Konopka
Sebastian Kieszkowski
Michał Mielniczuk
Biuro prasowe UMWP

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego