Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

https://podkarpackie.pl/index.php/107-aktualnosci/7390-video-o-pomocy-rozwojowej-dla-ukrainy-podczas-forum-europa-ukraina

Jak województwo podkarpackie pomaga swoim sąsiadom – partnerom z Ukrainy? Na czym polega ta pomoc? Jakie są jej efekty? Między innymi o tych kwestiach dyskutowano podczas panelu „Projekty polskiej pomocy rozwojowej, jako narzędzie prowadzenia polityki Partnerstwa Wschodniego na szczeblu regionalnym” w czasie XIII Forum Europa – Ukraina.

Województwo podkarpackie od kilku lat realizuje projekty na rzecz partnerów z Ukrainy dotyczące szkoleń ukraińskich ratowników. Jest to możliwe dzięki wsparciu finansowemu w ramach programu MSZ Polska Pomoc Rozwojowa. Podkarpacie bierze udział w tej inicjatywie już od 2016 roku. W pierwszych latach pomoc skierowana była do służb Obwodu Iwano - Frankiwskiego, a jej głównym celem była poprawa bezpieczeństwa w obszarze Karpat poprzez kursy i szkolenia organizowane dla służb reagowania kryzysowego oraz pomoc w zakupie specjalistycznego sprzętu. W 2019 roku - podczas kolejnej, czwartej już edycji programu - do projektu dołączył Obwód Zakarpacki. Przedstawiciele służb z obydwu obwodów wzięli wówczas udział w szkoleniach, które jesienią 2019 roku zorganizowano w Nisku, a później w Bieszczadach. W projekt zaangażowani są ratownicy z bieszczadzkiej grupy GOPR oraz partnerzy z Państwowej Straży Pożarnej. To właśnie oni przekazują kolegom z Ukrainy wiedzę i doświadczenie wyniesione ze służby w naszym regionie.

Celem zaangażowania województwa podkarpackiego w pomoc i współpracę rozwojową w krajach Partnerstwa Wschodniego, jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa poprzez zwiększenie zdolności operacyjnych służb ratowniczych na Ukrainie, szczególnie na obszarach górskich. Właśnie tych kwestii dotyczył jeden z pierwszych paneli podczas XIII Forum Europa – Ukraina.

Wśród panelistów znaleźli się: Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki, Dmytro Romaniuk – Zastępca Gubernatora Iwano-Frankiwska Obwodowa Administracja Państwowa, Vasyl Pavlyuk, Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie, nadbryg. Andrzej Babiec – Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP oraz Krzysztof Szczurek – Naczelnik GB GOPR.

Ratownictwo i bezpieczeństwo jest ważne dla każdego społeczeństwa stąd był to jeden z wyborów tego obszaru pomocy dla partnerów z Ukrainy. Mamy wiele dobrych doświadczeń w tym zakresie, nasza straż pożarna jest wyjątkową jednostką w Europie. Świetnie też sobie radzimy z ratownictwem górskim – mówił marszałek Ortyl rozpoczynając debatę.

Marszałek dodał, że szkolenia te są prowadzone także z myślą o polskich turystach odpoczywających coraz częściej na Ukrainie, w Karpatach. Wojewoda Ewa Leniart podsumowała wydatki na szkolenia ukraińskich służb, które wynoszą ok. 800 tys. złotych.

Zagrożenia nie znają granic, dlatego taki instrument jaki daje MZS jak Polska Pomoc Rozwojowa, z którego korzysta województwo podkarpackie, aby pomagać partnerom z Ukrainy, jest niezwykle cenny. Współpraca obejmuje różne działania np. zagrożenia lawinowe. To ważne inicjatywy, to nie tylko wymiana doświadczeń, ale także nawiązanie relacji międzyludzkich – mówiła wojewoda.

W podobnym tonie wypowiadał się Andrzej Babiec – Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP, który podkreślał, że w każdym roku szkolenia koncentrują się na innych obszarach.

Zawsze bardzo chętnie uczestniczymy w tych szkoleniach. To nie są spotkania na zasadzie konferencji, ale w zdecydowanej większości ćwiczenia praktyczne, pod okiem doświadczonej kadry oficerskiej – mówił komendant Babiec.

Dmytro Romaniuk – Zastępca Gubernatora Iwano-Frankiwska tłumaczył, że ukraińskie służby starają się być gotowe na różne nieprzewidziane sytuacje, stąd prowadzą intensywne ćwiczenia ratownicze, a pomoc płynąca z Podkarpacia jest znaczącym wsparciem w tym zakresie. Krzysztof Szczurek – Naczelnik GB GOPR podkreślał wielką wartość nawiązanej w ramach szkoleń współpracy i wzajemnego zaufania, dzięki którym łatwiej nieść pomoc.

Podsumowując spotkanie marszałek Władysław Ortyl powiedział, że szkolenia dla służb z Ukrainy mają także inny wymiar – są to działania pilotażowe, które są niejako testem przed programami, które w przyszłości mogą być realizowane w ramach Strategii Karpackiej. Marszałek Ortyl jest jedną z osób, które usilnie zabiegają w Brukseli o utworzenie takiego mechanizmu dla obszaru Karpat.

Moderatorem debaty był dziennikarz Radia Rzeszów - Adam Głaczyński.

Monika Konopka
Sebastian Kieszkowski
fot. Michał Mielniczuk
Biuro prasowe UMWP 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego