Inwestować w rozwój trzeba zawsze, rozumiemy to i my i Politechnika Rzeszowska. To bez wątpienia inwestycja w kształcenie młodych ludzi, a tym samym inwestycja w nasz rozwój i przyszłość – mówił marszałek Władysław Ortyl w czasie uroczystości przekazania nowego samolotu szkoleniowego Piper PA-28 Arrow na potrzeby Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej.
Samolot został kupiony przy udziale środków z budżetu samorządu województwa. Będzie on służył adeptom lotnictwa do szlifowania swych umiejętności.
Najnowszy nabytek Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej Piper PA-28 Arrow to trzeci tego typu egzemplarz we flocie OKL i drugi zakupiony przy wsparciu pieniędzy od samorządu województwa. PA-28 jest amerykańskim samolotem typu "complex": czteromiejscowym, jednosilnikowym, z chowanym podwoziem i zmiennym skokiem śmigła. Jest wyposażony w czterocylindrowy silnik tłokowy Lycoming IO-360 o mocy 200 KM.
Stojący tuż obok nas samolot to konkretny, namacalny przykład tego, jak ważna dla samorządu województwa i dla zarządu województwa jest kwestia wysokiego poziomu kształcenia przyszłych elit – mówił w czasie uroczystości z Jasionce marszałek Ortyl. - Najważniejszym zadaniem samorządu województwa jest stymulowanie rozwoju regionu w wielu sferach - życia, nauki i gospodarki. Nowy samolot to nowe szanse, nowe możliwości kształcenia kolejnych roczników studentów Politechniki. Cieszę się, że swoimi działaniami możemy stwarzać młodym ludziom jeszcze lepsze możliwości, wpływając na ich rozwój, a tym samym rozwój Podkarpacia,. Nasz region jest niezwykle mocno powiązany ze sferą lotnictwa. Teraz naszą rzeczywistość determinuje pandemia, ale musimy wybiegać naszymi działaniami naprzód, inwestować w przyszłość - podkreślał gospodarz województwa Władysław Ortyl.
W tym roku Politechnika Rzeszowska im Ignacego Łukasiewicza otrzymała 360 tysięcy złotych, by kupić nowy samolot szkoleniowy i tym samym unowocześnić bazę dydaktyczno-naukową Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej. Swego zadowolenia z faktu nie krył rektor Politechniki, który podczas uroczystości w Jasionce wyrażał swą wdzięczność. .
Jest to dla nas bardzo ważne wsparcie. Tego typu inwestycje są bardzo kosztowne. Ten samolot kosztował ponad milion trzysta tysięcy złotych. Sama Politechnika miałaby kłopoty z udźwignięciem tego i bardzo się cieszymy, że znajdujemy zrozumienie w samorządzie województwa i u pana marszałka oraz, że możemy liczyć na wsparcie ze środków wojewódzkich na dofinansowanie, ponieważ jest to inwestycja - mówił podczas uroczystego przekazania prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik - rektor Politechniki Rzeszowskiej – Jest to inwestycja w Politechnikę Rzeszowską, ale także w ludzi, którzy będą mogli powiedzieć, że wychowała ich Politechnika Rzeszowska a tym samym województwo podkarpackie – podkreślał rektor.
Zakup nowego samolotu szkoleniowego był niezbędny dla kształcenia studentów Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa. Na Politechnice Rzeszowskiej od lat rośnie liczba studentów, którzy uczą się na prestiżowym kierunku Pilotaż. W 2017 roku było 132 studentów pilotów. W 2020 ta liczba wzrosła do 170. Aby zapewnić dostęp do sprzętu i wysoki poziom kształcenia oraz dostosowanie bazy dydaktyczno-szkoleniowej do obowiązujących wymagań kształcenia lotniczego niezbędna była inwestycja w nowy samolot szkoleniowy.
Piper Arrow PA-28 to samolot amerykański. Spełnia on wymogi do kształcenia do licencji pilota samolotowego zawodowego. Wymogiem jest, aby samolot mógł być użyty musi on być czteromiejscowy z chowanym podwoziem i zmiennym skokiem silnika. I ten samolot doskonale spełnia te warunki. Dodatkowo my tu szkolimy pilotów zawodowych z uprawnieniami do lotów według wskazań przyrządów i na samolotach jednosilnikowych. Ten samolot spełnia wymogi do licencji zawodowej z uprawieniami według wskazań przyrządów. Samolot jednosilnikowy nie może być użyty w przewozach pasażerskich. Natomiast może być wykorzystany w przewozach biznesowych – jako rodzaj taksówki powietrznej. I my chcemy, aby nasi studenci taką możliwość mieli – podkreślał Mieczysław Górak - dyrektor Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej
Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej to znany i ceniony w Europie ośrodek, gdzie w czasie szkoleń i praktyk studenci zdobywają licencje, specjalności i uprawnienia oraz kwalifikacje lotniczych. To 14 samolot ośrodka, który korzysta także z wysokiej klasy 2 symulatorów lotu ALSIM ALX, które doskonale sprawdzają się w szkoleniu pilotów na różnych poziomach.
Kierunek pilotażu jest nie tylko „oblegany” przez młodych ludzi marzących o karierze pilotów. Jest on także szczególnie istotny z punktu widzenia rozwoju województwa podkarpackiego, w kontekście Strategii Rozwoju Województwa - Podkarpackie 2020.
W poprzednich latach Politechnika otrzymała od Samorządu Województwa Podkarpackiego wsparcie finansowe na rozwój kierunku PILOTAŻ. Tym razem dofinansowanie przekazane przez samorząd województwa na zakup samolotu szkoleniowego, przyczyni się do zwiększenia możliwości wykonywania badań i prób w locie silników i nowych konstrukcji lotniczych oraz zwiększenia współpracy naukowo-badawczej i realizacji prac badawczo rozwojowych dla sektora lotniczego.
Zakup nowego samolotu szkoleniowego dobrze wpisuje się w realizację celów Strategii Rozwoju Województwa - Podkarpackie 2020, mówiących o przemyśle nowoczesnych technologii wzmacniającym konkurencyjność regionalnej gospodarki i rozwoju konkurencyjnego szkolnictwa wyższego oraz sfery badawczo-rozwojowej jako kluczowych czynników stymulujących rozwój regionu.
Poza Politechniką Rzeszowską wsparcie z budżetu Województwa Podkarpackiego otrzymało w 2020 roku sześć innych uczelni z regionu. Łącznie suma dotacji dla uczelni wyniosła milion złotych.
Tekst i Foto
Aleksandra Gorzelak - Nieduży
Video: Mateusz Romankiewicz
Biuro prasowe UMWP