Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

Miniatura artykułu

 

W Tarnobrzegu będzie modernizowana infrastruktura ciepłownicza. Wszystko za sprawą podpisanej umowy na realizację projektu, który będzie ograniczał emisję pyłów i gazów cieplarnianych do atmosfery i wprowadzał proekologiczne rozwiązania. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Umowę na modernizację infrastruktury ciepłowniczej podpisali marszałek Władysław Ortyl oraz Zdzisław Horwat, prezes ECO Tarnobrzeg Sp. z o.o. Marszałek Władysław Ortyl nie krył zadowolenia z faktu podpisania umowy:

Cieszę się, że poprzez podpisanie tej umowy finalizujemy dziś proces, który towarzyszył temu projektowi od 2016 roku. Jestem przekonany, że inwestycje proekologiczne, które firma będzie dokonywać w Tarnobrzegu dzięki temu projektowi, przełożą się na czystsze środowisko i zmniejszenie kosztów, a tym samym oszczędność energii i pieniędzy – powiedział Władysław Ortyl.

Całkowita wartość projektu wynosi ponad 19, 6 mln złotych, z czego niemal 10 mln złotych to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt zostanie zrealizowany do czerwca 2023 roku.

Jego głównym celem jest uzyskanie oszczędności ciepła w przesyle i dystrybucji poprzez zmniejszenie strat oraz emisji zanieczyszczeń do powietrza pyłów i gazów cieplarnianych. Cele mają zostać osiągnięte już w 2024 roku, czyli od pierwszego roku po zakończeniu inwestycji.

W ramach modernizacji zostanie wymieniona sieć ciepłownicza o długości ponad 6 km, zostaną też zlikwidowane niskoparametrowe sieci ciepłownicze i sieci wewnątrz budynków. W miejscu starych węzłów grupowych i indywidualnych jednofunkcyjnych pojawi się 121 nowych dwufunkcyjnych węzłów cieplnych. Zostanie też wybudowane ponad 4 km sieci ciepłowniczych wysokoparametrowych preizolowanych.

Modernizacja sieci ciepłowniczej w Tarnobrzegu przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 o około 2400 ton oraz zmniejszenia innych substancji zanieczyszczających. Dodatkowo realizacja inwestycji umożliwi zmniejszenie strat ciepła z 30 000 GJ do 7 500 GJ rocznie, co przyczyni się do mniejszych kosztów dostosowania do przedsiębiorstwa efektywnego energetycznie.

W 2016 roku, w ogłoszonym przez Zarząd Województwa Podkarpackiego w ramach RPO WP konkursie dotyczącym dofinansowania do realizacji planów niskoemisyjnych dla sieci ciepłowniczych, najwyższą ocenę merytoryczną uzyskał wniosek pn. „Modernizacja infrastruktury ciepłowniczej w Tarnobrzegu” złożony przez ECO Tarnobrzeg Sp. z o.o.

Podpisanie umowy o dofinansowanie ww. projektu zostało jednak uwarunkowane uzyskaniem zgody Komisji Europejskiej na jego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, która została otrzymana w bieżącym roku.

Tekst: D. Kozik

Fot. A. Magda

Biuro Prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego