Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

 200730 mielec

 

Samorząd Województwa Podkarpackiego oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podtrzymują bardzo dobrą współpracę przy modernizacji linii kolejowej Mielec – Dębica nr 25.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują prace na odcinku Dębica - Mielec. Wkrótce zakończą się ostateczne przygotowanie dokumentacji na modernizację linii od Mielca do Padwi Narodowej. Szacunkowy koszt prac to ok. 160 mln zł.

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. będą mogły liczyć na dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020 – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

W ramach projektu modernizacji odcinka Mielec – Padew Narodowa uwzględniony zostanie wiadukt nad linią kolejową nr 25 i nad ulicą Sienkiewicza. Jego budowa będzie zatem możliwa dzięki montażowi finansowemu ze środków RPO Województwa Podkarpackiego 2014-2020 (czyli funduszy europejskich) oraz samorządów. Taką informację przekazano dziś podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Wzięli w niej udział m.in. europoseł Tomasz Poręba, wiceminister infrastruktury Rafał Weber, prezes PKP PLK Ireneusz Merchel, poseł Fryderyk Kapinos oraz marszałek Władysław Ortyl.

- Już korzystamy z efektów Krajowego Programu Kolejowego, sprawnie realizujemy rozpoczęte inwestycje i ogłaszamy przetargi na nowe ważne społecznie projekty. Przykładem jest trasa z Mielca do Dębicy, na której we wrześniu kończy się kolejny etap prac, a efektywna współpraca Polskich Linii Kolejowych z samorządem pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa i sprawności w komunikacji kolejowej i drogowej  – powiedział prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Ireneusz Merchel.

- Cieszę się, że już niebawem zobaczymy pociągi na tym odcinku torów. To bardzo ważne, że remont linii kolejowej L25 jest realizowany zgodnie z wcześniejszymi założeniami. Serdecznie dziękuję panu prezesowi PKP PLK Ireneuszowi Merchelowi, współpraca układa się doskonale. Jeszcze niedawno ta linia miała zostać całkowicie zlikwidowana, a dziś już wiemy, że będzie to okno na świat dla mieszkańców Mielca i okolic, jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy - powiedział europoseł Tomasz Poręba, który od 2009 roku wspólnie z marszałkiem Władysławem Ortylem podjął starania o remont tej linii.

- Wszędzie tam gdzie udaje się skonstruować dobry montaż finansowy powstają duże inwestycje tak potrzebne mieszkańcom. Mamy dziś same dobre wiadomości. Wkrótce rusza dalsza część modernizacji linii nr 25 i jej elementem będzie budowa wiaduktu. O możliwych scenariuszach dotyczących wiaduktu rozmawialiśmy bardzo długo, szukaliśmy optymalnego rozwiązania z udziałem budżetu państwa, magistratu, starostwa i PKP Polskich Linii Kolejowych SA. Ujęcie wiaduktu do modernizacji i finansowanie go z RPO to bardzo dobra propozycja. Przypomnę, że zaangażowanie PLK będzie w ten sposób większe niż ubiegłoroczna deklaracja podczas podpisania listu intencyjnego – dodał marszałek Władysław Ortyl.

- Remont linii kolejowej zmienia układ przejazdów kolejowych, więc konieczne będzie stworzenie nowego układu drogowego przez samorząd Mielca. Ministerstwo Infrastruktury prowadzi programy wspierające samorządowe inwestycje drogowe. Jednym z nich jest Fundusz Dróg Samorządowych, który dobrze wpisuje się w potrzeby inwestycyjne gminnych i powiatowych samorządów. Ponieważ jest to instrument wieloletni, samorząd może zaplanować perspektywę budowy układu komunikacyjnego na swoim terenie - dodał wiceminister Rafał Weber.

Modernizacja odcinka linii Mielec – Dębica nr 25 wchodzi w ostatnią fazę. Budowane jest przejście podziemne, które zastąpi kładkę w okolicach dworca kolejowego. Obiekt zapewni dojście do nowego peronu wyspowego. Przejście będzie wyposażone w trzy windy. Zapewniony będzie dogodny dostęp do pociągów dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Zaplanowano także w okolicy stacji (tzw. ślimaka) drugie przejście pod torami. Również mieszkańcy ulic Szarych Szeregów i Benedyktyńskiej w Mielcu będą mogli bezpiecznie pokonać barierę w postaci torów, która do tej pory dzieliła dwie dzielnice Mielca. 

We wrześniu planowane jest przywrócenie ruchu pociągów towarowych na odcinku Mielec – Kochanówka. Na tym odcinku, po usunięciu starego toru i wzmocnieniu podtorza, wykonawca przygotował nowy tor. Kończą się prace przy przepustach i mostach. Wymienione zostały urządzenia sterowania, co zwiększy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym. Postępują prace przy budowie nowych peronów na przystankach Wojsław, Rzemień, Rzochów, Tuszym, Dąbie i stacji Kochanówka. Po wznowieniu ruchu pociągów na odcinku Mielec – Kochanówka, wykonawca rozpocznie prace na 7 km odcinku Kochanówka – Dębica.

Dla lepszej komunikacji przebudowane zostaną przejazdy i drogi dojazdowe. Istotne zmiany nastąpią w Rzemieniu, gdzie w okolicy przejazdu powstanie nowy układ drogowy, który zwiększy bezpieczeństwo kierowców i pieszych.

- Mielczanie bardzo interesują się przebiegiem remontu linii kolejowej, co potwierdza, zasadność tej inwestycji. Mamy deklarację, że to nie koniec remontów. Na linię wrócą pociągi pasażerskie. Czynimy starania, aby możliwa była renowacja naszego dworca. Jest duża szansa, że przy poszerzeniu Programu Inwestycji Dworcowych znajdzie się w nim dworzec w Mielcu - dodał poseł Fryderyk Kapinos.

W czwartek w Mielcu rozmawiano także o szczegółach prac, które toczą się na odcinku od Mielca do Dębicy oraz co czeka wszystkich na torach do Padwi Narodowej. Pokazano także założenia możliwych montażów finansowych przy budowie wiaduktu i układu drogowego, który powstanie po oddaniu wiaduktu. W Samorządowym Centrum Kultury prezes PKP PLK Ireneusz Merchel, wiceminister Rafał Weber, europoseł Tomasz Poręba oraz poseł Fryderyk Kapinos i marszałek Władysław Ortyl spotkali się ze starostą Stanisławem Lonczakiem, prezydentem Jackiem Wiśniewskim, przedstawicielami samorządów powiatowego i miasta Mielca oraz pozostałych miast i gmin powiatu mieleckiego. 

 

Tomasz Leyko

Rzecznik prasowy UMWP
fot. Daniel Kozik/BP UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego