W Filharmonii Podkarpackiej odbył się koncert poświęcony pamięci „Niezłomnego Pasterza Kościoła”. Wydarzenie stanowiło część obchodów jubileuszu 100. rocznicy urodzin abpa Ignacego Tokarczuka. Uroczystość została zorganizowana z inicjatywy Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Wojewody Podkarpackiego.
Koncert rozpoczęły dwa nieodłączne zwykle utwory Fryderyka Chopina - Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22, w wykonaniu Katarzyny Vernet. Po nim przywitano gości. Na widowni sali kameralnej Filharmonii zasiedli m.in.: marszałek Władysław Ortyl, członkowie zarządu regionu Stanisław Kruczek i Piotr Pilch, sekretarz województwa Lesław Majkut. Byli hierarchowie kościoła: abp Adam Szal, bp Jan Wątroba. Nie zabrakło parlamentarzystów, radnych województwa, przedstawicieli lokalnego samorządu, mieszkańców miasta oraz mediów.
Marszałek Władysław Ortyl odczytał list Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, który objął koncert honorowym patronatem, po czym zwrócił się do publiczności.
- To dla mnie zaszczyt, że mogę razem z wojewodą współorganizować ten koncert i wziąć w nim udział. Uczestnicząc w nim, chylimy czoła przed dokonaniami księdza arcybiskupa, duchowego przewodnika tysięcy wiernych kościoła katolickiego - mówił marszałek.
Metropolita Przemyski abp Adam Szal przypomniał, że rok „Biskupa Niezłomnego” zbiega się z jubileuszem obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W swoim wystąpieniu podkreślił patriotyzm Ignacego Tokarczuka
- Jest wielką radością, to że możemy spotkać się wokół tak niezwykłej postaci. Metropolita Przemyski był niezwykłym patriotą, sprawy ojczyzny leżały księdzu arcybiskupowi na sercu. Myślę, że dobrze się stało, że wybrzmiały tu pieśni nawiązujące do historii naszej ojczyzny – powiedział abp Adam Szal.
Utwory wykonywane w trakcie koncertu przeplotły myśli abpa Ignacego Tokarczuka, recytowane przez aktora Teatru im. Wandy Siemaszkowej Waldemara Czyszaka. Za selekcję tekstów odpowiadał dyrektor Teatru Jan Nowara. Oprawę muzyczną zapewnili członkowie Stowarzyszenia PassionArt, pieśni odśpiewali artyści z Zespołu Wokalnego pod kierunkiem Marcina Wróbla.
Michał Mielniczuk
fot. M. Mielniczuk
wideo. Sebatian Kieszkowski/Monika Konopka
Biuro Prasowe UMWP