„Diagnoza i co dalej?” na tak postawione pytanie próbowano dziś znaleźć odpowiedź na Kongresie 590, który rozpoczął się właśnie w Warszawie. Panel, który zorganizowało Województwo Podkarpackie dotyczył przede wszystkim innowacji w medycynie.
W dyskusji, której dowodziła Beata Wolańska z TVP Rzeszów uczestniczyli: Władysław Ortyl - marszałek Województwa Podkarpackiego, Iwona Olejnik - prezes Uzdrowiska Rymanów Zdrój, prof. Bogusław Plawgo z Instytutu Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, a także dr n. med. Paweł Wisz - urolog specjalizujący się w operacjach robotycznych; kierownik Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie
To już tradycja, że podkarpackie panele podczas Kongresu 590 koncentrują się wokół inteligentnych specjalizacji. Tym razem osią tematyczną rozmowy była kolejna „Jakość życia”.
Województwo Podkarpackie nie zapomina o swoich wiodących, inteligentnych specjalizacjach, ale również doskonali kolejną - „Jakość życia”. To ciekawa specjalizacja, w której w ramach Podkarpacia można wyodrębnić trzy sektory: usług medycznych, turystyki oraz zdrowej żywności – tłumaczy prof. Bogusław Plawgo, który był także jednym z ekspertów Regionalnej Strategii Innowacji.
Turystyka zdrowotna na Podkarpaciu jest praktykowana przede wszystkim w ramach turystyki uzdrowiskowej. Ten rodzaj ma charakter krajowy, co oznacza, że kuracjusze mogą korzystać z różnego rodzaju form pobytu, które oferują miejscowości i ośrodki uzdrowiskowe na terenie Podkarpacia w Rymanowie Zdroju, Horyńcu oraz w Iwoniczu Zdroju.
Dlatego musimy być konkurencyjni – mówi Iwona Olejnik, prezes Uzdrowiska Rymanów. – Coraz więcej pacjentów do nas przyjeżdża, musimy więc rozbudowywać swoją bazę, mieć szeroką gamę atrakcji do zaoferowania oprócz specjalistycznych zabiegów także usługi komercyjne typu spa and wellnes – powiedziała.
Nasza oferta musi być zróżnicowana. Pacjent, który przyjeżdża w związku z rekonwalescencją czy rehabilitacją musi również otrzymać atrakcyjną ofertę. Staramy się poprawiać infrastrukturę aby szybko i bezpiecznie do nas dojechać. Musimy zaproponować wiele atrakcji, żeby taki turysta chciał do nas wrócić – dodał marszałek Władysław Ortyl.
Postęp techniczny w kraju i na świecie pokazuje, że w leczeniu i opiece nad pacjentami coraz większą rolę odgrywać będą systemy robotyczne i inne innowacyjne rozwiązania. W tej dziedzinie Podkarpacie już zrobiło pierwszy krok. W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 powstało Podkarpackie Centrum Chirurgii Robotycznej, gdzie od kilku miesięcy pacjenci mają możliwość skorzystania z programu kwalifikacji realizowanego przez Podkarpackie Centrum Leczenia Raka Gruczołu Krokowego, warunkującego bezpłatne wykonanie zabiegu radykalnej prostatektomii z użyciem Robota da Vinci.
Przyjeżdżają do nas pacjenci z Podkarpacia i spoza województwa. Pytają o te zabiegi osoby z całej Polski. Pacjenci szukają jakości, a chirurgia robotyczną tę jakość daje. Robotyki w medycynie już nie da się zatrzymać. Kolejne firmy stoją w kolejce do udostępniania swoich systemów. Dzięki temu sposobowi leczenia, pacjent może szybko wrócić do sprawności po zabiegu, zdecydowanie szybciej niż po tradycyjnej formie leczenia – mówi dr Paweł Wisz.
Jesteśmy innowacyjnym województwem, chcemy najnowsze rozwiązania wprowadzać w każdej dziedzinie, także w medycynie, dlatego zamierzamy utworzyć centrum szkoleniowe nowych technik medycznych. Chcemy zapraszać ważnych graczy z rynku technologii medycznych. Wymaga to kontaktów z wieloma partnerami i współpracy – powiedział marszałek Władysław Ortyl.
Podkarpackie ma pomysł na komfortową „Jakość życia” zarówno dla mieszkańców województwa jak i jego gości. To główny wniosek płynący z debaty. Od lat region wymieniany jest w czołówce regionów innowacyjnych i ani myśli z tych ambicji rezygnować.
Udział Województwa w Kongresie jest finansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.
Z Warszawy Tomasz Leyko
Foto Anna Magda
Wideo Mateusz Romankiewicz