Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

 

W Jasionce w G2A Arena trwa drugi dzień Forum Europa-Ukraina. Dziś także zadebiutowało I Forum Polska-Słowacja. Dyskusje, spotkania, rozmowy oficjalne i kuluarowe – to treść obu wydarzeń. Oprócz rozmów wydarzenie ma też wymiar gospodarczy - Targi Wschodnie, na których wystawia się ok. 120 wystawców z pięciu państw.

Organizatorami Forum Polska-Słowacja są wspólnie Samorząd Województwa Podkarpackiego oraz Instytut Studiów Wschodnich, organizator krynickiego forum i Forum Europa-Ukraina. Decyzja o powołaniu takiej platformy polsko-słowackiej debaty zapadła jesienią 2018 roku na XXVIII Forum Ekonomicznym w Krynicy. Wówczas został podpisany list intencyjny, którego głównymi sygnatariuszami byli marszałek Władysław Ortyl i Zygmunt Berdychowski z Instytutu Studiów Wschodnich. Pod listem podpisały się również inne osoby, które wspierały od poczatku tę inicjatywę, w wśród nich znalazł się m.in. Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

Forum Polska-Słowacja ma stanowić platformę wymiany poglądów oraz miejsce spotkań liderów różnych sektorów gospodarki, samorządowców, polityków, przedstawicieli świata nauki i środowisk eksperckich, organizacji pozarządowych i mediów. 

Podczas paneli dyskusyjnych I Forum Polska – Słowacja w Jasionce, rozmawiano m.in. o sukcesach i porażkach w polsko-słowackiej współpracy. Podczas  debaty głos zabierali m.in. Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego, który przekonywał, że współpraca przygranicznych regionów wszystkim się opłaca, dlatego trzeba ją traktować poważnie.

Z kolei Marszałek Województwa Koszyckiego, Rastislav Trnka, apelował, że przygraniczne regiony są nieco marginalizowane przez UE i dlatego powinny się łączyć, aby były jeszcze bardziej widoczne i słyszalne.

W kolejny, panelu „Czy infrastruktura łączy? Polsko-słowackie projekty infrastrukturalne” głos zabrali: Adam Hamryszczak podsekretarz stanu z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego. Słowację reprezentowali Erika Jurinova – Marszałek Województwa Żlinskiego oraz Milan Majersky – Marszałek Województwa Preszowskiego.

Marszałek Ortyl, który podkreślał, że infrastruktura oczywiście łączy, ale trzeba myśleć nie tylko o infrastrukturze drogowej czy kolejowej, ale także o tej dotyczącej turystyki, dziedzictwa kulturowego. Marszałek dodał, że trzeba też być już myślami przy nadchodzącej perspektywie finansowej UE.

- Musimy uruchamiać myślenie o dużych, ważnych przedsięwzięciach. Czasami mały projekt ma kapitalne znaczenie dla lokalnej społeczności, ale powinniśmy patrzeć w kierunku grupy dużych projektów, które dają efekt rozwojowy – mówił marszałek.

W tym samym tonie mówił Adam Hamryszczak z MIiR:

- W kontekście nowej perspektywy finansowej trzeba się zastanowić nad kilkoma sprawami, w większym stopniu niż dotychczas powinniśmy konsultować projekty, które chcemy realizować z lokalnym biznesem. Powinniśmy się także zastanowić nad tym, czy nie warto pomyśleć o realizacji dużych, strategicznych projektów, realizowanych być może w formule pozakonkursowej, które będą nas wyróżniać w Europie – mówił Adam Hamryszczak.

Adam Hamryszczak przypomniał także o tym, że w ramach Programu Operacyjnego Polska-Słowacja 80% środków z puli programu jest już zakontraktowanych, a 30% wypłaconych, a sprawna realizacja programu przyczyniła się do tego, że trafiła do niego dodatkowa pula 23 mln euro, co zwiększyło całość środków do 210 mln euro.

Milan Majersky - Marszałek Województwa Preszowskiego mówiąc o współpracy polskich i słowackich regionów omówił projekt dotyczący turystyki pielgrzymkowej, a Erika Jurinova – Marszałek Województwa Żlinskiego zwróciła uwagę na podejście Polski w sprawie Via Carpatii, które pozwala na sprawną budowę tej drogi ekspresowej.

Oprócz debat polsko-słowackich w Jasionce w CWK cały dzień trwają spotkania i dyskusje w ramach XII Forum Europa Ukraina. Dzień zakończy sesja plenarna: „Europa Środkowa i Wschodnia w obliczu wyzwań politycznych i gospodarczych”, po której na uroczystej gali zostaną wręczone nagrody m.in. dla najlepszego stoiska Targów Wschodnich.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WP 2014-2020, Oś priorytetowa I. Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka, Działanie 1.3. Promowanie przedsiębiorczości. Projekt "Promocja Gospodarcza Województwa Podkarpackiego”.

 

Monika Konopka

Fot. Daniel Kozik

Biuro prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego