Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

180709 briefing2

Marszałek Władysław Ortyl i przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś oraz członek zarządu województwa Stanisław Kruczek spotkali się z dziennikarzami, aby przekazać najświeższe informacje, dotyczące sytuacji w podkarpackiej służbie zdrowia.

- Zgłosiłem swoją pełną gotowość do udziału w mediacjach – podkreślał marszałek Władysław Ortyl.

- Zapraszam na jutrzejsze sesje sejmiku poświęcone służbie zdrowia – mówił przewodniczący Jerzy Cypryś.

A oto informacja Zarządu Województwa Podkarpackiego:

Zarząd Województwa Podkarpackiego niezmiennie apeluje o powrót pielęgniarek, położnych oraz pozostałego personelu medycznego do łóżek chorych. Mając na uwadze dobro pacjentów, którzy najbardziej odczuwają skutki zaistniałej sytuacji, marszałek Władysław Ortyl, członek zarządu Stanisław Kruczek oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś podczas briefingu prasowego 9 lipca br. zwrócili się do pracowników jednostek służby zdrowia - podległych samorządowi województwa - o odpowiedzialność oraz zachowanie zasad etyki zawodowej.

Wyznaczony przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mediator zmienił termin planowanej mediacji, po uzgodnieniu ze stronami. Termin ten - za zgodą stron - został przeniesiony z pierwotnie planowanej środy, na czwartek 12 lipca, na godzinę 9.00.

Marszałek Władysław Ortyl wystąpił do stron o zgodę na udział w mediacjach. Tym samym marszałek zgłosił także swoją gotowość do osobistego udziału w mediacjach.    

Przypominamy, że rozwiązania płacowe i organizacyjne, które zostaną wypracowane ze związkami zawodowymi w Szpitalu Klinicznym nr 2 jako wynik mediacji, będą mieć zastosowanie we wszystkich szpitalach wojewódzkich.

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie ze 191 zwolnień lekarskich, przedstawionych przez personel medyczny w ubiegły piątek, obecnie jest ich 118. W Wojewódzkim Szpitali im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu z 217 zwolnień w piątek, na dziś jest 94.

W obu szpitalach normalnie działa SOR, w Tarnobrzegu funkcjonuje chirurgia, a podnoszona jest interna. W Rzeszowie wzmocnione zostało ambulatorium ortopedyczne działające przy stacji Pogotowia Ratunkowego.

Marszałek Województwa Podkarpackiego wystąpi do dyrektora Podkarpackiego Narodowego Funduszu Zdrowia, aby rozważył możliwość sfinansowania świadczeń dla szpitali, które w obecnej sytuacji dodatkowo przyjmują pacjentów, ponad wyznaczone limity.

Już jutro, czyli 10 lipca 2018 roku, odbędą się dwie nadzwyczajne sesje sejmiku poświęcone sprawom służby zdrowia. Pierwsza z sesji rozpocznie się o godzinie 16.00. W jej porządku znajdzie się informacja na temat funkcjonowania podkarpackiej służby zdrowia, a także informacja o działaniach zarządu województwa i wojewody podkarpackiego podjętych w sprawie rozwiązania problemów w służbie zdrowia na Podkarpaciu. Pierwsza sesja zwoływana jest na wniosek Klubu Radnych PIS.

Druga z sesji nadzwyczajnych planowana jest na godz. 18.00. Zwoływana jest ona na wniosek radnych opozycji. W jej trakcie zaplanowany został punkt poświęcony informacji zarządu województwa na temat bieżącej sytuacji w jednostkach służby zdrowia podległych marszałkowi województwa oraz debata na temat przedstawionej informacji zarządu.

Zarząd Województwa zwróci się do Konwentu Powiatów Województwa Podkarpackiego o zwołanie spotkania, poświęconego sytuacji w podkarpackiej służbie zdrowia.

Aleksandra Gorzelak-Nieduży
fot. Daniel Kozik
wideo: Sebastian Kieszkowski
Biuro Prasowe UMWP 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego