Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

180920 brif

Udało się osiągnąć porozumienie z częścią protestujących pracowników w szpitalach wojewódzkich w Tarnobrzegu i Przemyślu. To efekt rozmów, jakie w tych placówkach prowadził marszałek Władysław Ortyl oraz członkowie zarządu: Stanisław Kruczek i Piotr Pilch, a także dyrektorzy szpitali. Szczegóły zostały przedstawione podczas konferencji prasowej.

- W obu szpitalach były prowadzone dwa równoległe spory i procesy. Mamy porozumienia z częścią związków, jest postęp, ale sprawa nie jest jeszcze rozwiązana i załatwiona do końca – mówił marszałek Władysław Ortyl, przedstawiając przyjęte warunki porozumienia z częścią związków zawodowych.

Marszałek dodał jednak, że protest głodowy pielęgniarek w szpitalu w Przemyślu nadal trwa, dlatego – jak podkreślił – sytuacja w tym szpitalu jest naprawdę trudna.

- To nie jest dobra wiadomość dla mieszkańców Przemyśla i okolic – dodał marszałek Ortyl zapewniając - wszystkie podwyżki, wszystkie deklaracje z poziomu ministerstwa czyli tzw. Zembalowe, jak i nasze podwyżki, plus to co udało się w procesie deklaracji naszych zwiększyć, wdrażamy. Jeszcze raz podkreślam: wdrażamy, są na stole, dyrektorzy podpisują umowy – zapewniał marszałek.

Członek zarządu Stanisław Kruczek poinformował z kolei o sytuacji w szpitalu wojewódzkim w Przemyślu:

- Obecnie szpital pracuje w trybie ostrym. Powtarza nam się sytuacja ze szpitala wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, Tarnobrzegu czy w szpitalu powiatowym w Mielcu, gdzie te szpitale zostały sparaliżowane przez jednoczesne zachorowanie. W przypadku Przemyśla jest to 150 osób. Jest sytuacja nadzwyczajna, dlatego poinformowane są sąsiednie szpitale, a przyjęcia planowe w szpitalu w Przemyślu są wstrzymane, szpital pracuje w trybie ostrym – poinformował członek zarządu Stanisław Kruczek.

Członek zarządu Piotr Pilch podziękował z kolei związkowcom z przemyskiego szpitala:

- Chciałem podziękować zarówno związkowi zawodowemu „Solidarność” jak i dwóm pozostałym związkom zawodowym działającym w szpitalu w Przemyślu za wczorajsze bardzo merytoryczne podejście podczas rozmów. Widać było, że przyświeca nam wspólny cel – osiągnięcie porozumienia i dobro pacjentów – mówił Piotr Pilch.

W przemyskim szpitalu wojewódzkim po rozmowach z udziałem członków zarządu województwa Stanisława Kruczka i Piotra Pilcha, swój protest zdecydowały się zakończyć: Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu, Związek Zawodowy Pracowników Technicznej Obsługi Służby Zdrowia i Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu oraz Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Służby Zdrowia w Przemyślu.

W Tarnobrzegu, gdzie w rozmowach uczestniczył marszałek Władysław Ortyl na porozumienie z dyrekcją i zarządem województwa zdecydowały się: Związek Zawodowy Pracowników Ochrony Zdrowia przy Wojewódzkim Szpitalu w Tarnobrzegu, Międzyzakładowa Komisja NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkim Szpitalu w Tarnobrzegu, Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych przy Wojewódzkim Szpitalu w Tarnobrzegu.

Monika Konopka
fot. Daniel Kozik
Biuro Prasowe UMWP

Poniżej link do oświadczenia zarządu województwa:

https://www.podkarpackie.pl/index.php/zdrowie/6354-oswiadczenie-ws-sporow-zbiorowych-w-szpitalach-wojewodzkich-w-przemyslu-i-w-tarnobrzegu

 

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego